Formowanie rotacyjne – co to?

Metoda formowania rotacyjnego pozwala na wytwarzanie produktów które są puste w środku. Usługa roto wykorzystywana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Zapoznaj się z naszym artykułem aby doinformować się na czym dokładnie to polega.

Czym jest formowanie rotacyjne?

Formowanie roto jest jedną z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa sztucznego, i umieszczeniu go we wnętrzu rozgrzanej formy, po jego powierzchni wewnętrznej. W jakim celu stosuje się tę metodę?

Rotomoulding wykorzystuje się do np. do produkcji wyrobów plastikowych które mają różną grubość ścianek i dowolny kształt a nawet różne kolory. Obiekty który były otwyrzmane w taki sposób wykorzystywane są w przemyśle, handlu, medycynie, czy też w rolnictwie.

Formowanie rotacyjne – jak przebiega?

Podczas formowania rotacyjnego, forma obraca się w wielu kierunkach, co uniemożliwia równomierny rozkład tworzywa. Sprawia to, że istnieje możliwość zachowanie jednakowej grubości ścianek. Wsparciem dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, którego działanie jest pomocne w wyrównaniu temperatury w całej komorze. To z kolei bardzo wpływa na ulepszenie współczynnika wnikania ciepła do formy. Kiedy forma osiągnie temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, pojawia się jej wolne ochłodzenie, które ma na celu zminimalizowanie naprężeń, które są wewnątrz czy też zapobieganie temu, aby powstały zniekształcenia detali.

Formowanie rotacyjne – zalety

Formowanie roto ma dużo plusów. Przede wszystkim rotowane produkty w zasadzie nie posiadają żadnych rys, albo szwów spawania. Ponadto, formowanie rotacyjne umożliwia wyprodukowanie dużych przedmiotów w sposób ekonomiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *