Jak zabezpieczać dane w przedsiębiorstwie?

W cyfrowym świecie nasze dane są ciągle narażone na różnego rodzaju ataki i zagrożenia. Internet daje przedsiębiorstwom wiele udogodnień, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przechwycone dane mogą być wykorzystane do niecnych celów.

Wobec tego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka. Szyfrowanie haseł i udostępnianych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych aktywności związanych z bezpieczeństwem danych firmy.

Zwłaszcza ważne dla przechowywania danych są rozwiązania kryjące się pod terminem: pamięć masowa. Kopie zapasowe i możliwość długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w przypadku potencjalnych ataków.

Pamięć masowa i bezpieczeństwo firmy – dwa nierozłączne elementy

Pamięć masowa jest jednym z najbardziej istotnych części infrastruktury informatycznej w instytucjach. Pozwala trwale magazynować ogromne ilości danych przez długi okres.

Dostęp do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest znacznie dłuższy. Pozwala to na odzyskiwanie informacji nawet po długim czasie. Jest to również zaleta w przypadku awarii czy ataków hakerskich. Pozwala cofnąć się do konkretnego momentu, bez potrzeby skomplikowanego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa ma najczęściej postać zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane oprócz tego się szyfruje dla wzrostu bezpieczeństwa. Wgląd do nich jest osiągalny nawet bez połączenia z internetem – pamięć masowa działa w trybie offline.

Niezawodne i łatwe w obsłudze? Jak działają nośniki pamięci masowej?

Pamieć masowa to pewne rozwiązanie. Jednak by była ona stuprocentowo efektywna trzeba ją odpowiednio przygotować. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być poddany analizie. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były podwojone. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na działanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej dobrze jest używać oprogramowania kodującego i zabezpieczającego. Nawet, jeśli dane zostaną wykradzione dzięki kodowaniu będą niemożliwe do odczytania.

Rynek pamięci masowej stale się rozwija. Wdrażane są nowe pomysły. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich wykradzenie staje się jeszcze bardziej skomplikowane.

Jak zabezpieczyć dane firmy?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku wciąż przybywa podmiotów, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc zabezpieczyć dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z elementów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy udostępniając swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *