Na jakiej zasadzie działa gwarancja przy zakupie używanego samochodu?

Zakup używanego samochodu to zawsze pewne ryzyko. Osoby sprzedające przeważnie zapewniają, że pojazd jest w świetnym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Praktyka bywa odmienna.

Coraz częstszą praktyką jest proponowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zasięgiem rozmaite elementy pojazdu i stanowić niejako zapewnienie, że stan pojazdu są zgodne z opisem.

Jak funkcjonuje gwarancja na samochód używany? Czy warto z niej korzystać? W jakich okolicznościach jest ona użyteczna?

Gwarancja na samochód używany – co przedstawia?

Wiele podmiotów handlujących używanymi samochodami zdaje sobie sprawę, że często historia oferowanych przez nich aut jest trudna do przeanalizowania. Wiedzą to także konsumenci, którzy do deklaracji handlarzy często podchodzą z dystansem.

By wzmocnić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje kilka podmiotów świadczących tego typu usługi. Gwarancja na samochód używany może być różna – determinuje ją zakres, warunki i cena.

Zależnie od wykupionego standardu możemy liczyć na różne warunki. Szczegóły zawarte w umowie są też determinowane kondycją pojazdu, jego przebiegiem i potencjalną podatnością na awarie.

Zazwyczaj gwarancja na samochód używany dotyka okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu pojazdu. Opiera się ona na bezpłatnej naprawie auta w jednym z wskazanych warsztatów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej ramach powinna znajdować się szczegółowa lista usterek i części, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte bezpłatną naprawą stanowią niestety procent wszystkich elementów, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Ponadto, gwarancja na samochód używany zawiera też limit pieniężny do którego pokrywane są koszty. W przypadku wyższych kosztów naprawy niż mówi umowa klient różnicę pokrywa samodzielnie.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie przejmuj się niczym. Zajrzyj do oferty ava-rent.

Na co zwracać uwagę rozważając zakup auta używanego z gwarancją?

Praktyka związana z gwarancjami na pojazdy używane bywa różna. Można spotkać rzetelne firmy, od których gwarancja na samochód używany w stu procentach spełnia wymagania kupujących. Można też spotkać podmioty o słabych opiniach.

W związku z tym warto dokładnie przeanalizować umowę gwarancyjną i jej warunki. Zdarza się, że awaria musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to możliwe, a niestety daje to firmom opcje do odstąpienia od wykonania swoich obowiązków.

Skrupulatnie trzeba sprawdzać też zakres gwarancji bazując na stan kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny daje możliwość manipulowania różnymi czynnikami przez sprzedawców. Cierpią na tym głównie osoby nieobeznane z tematem.

Szukając informacji na ten temat, można spotkać się z wiadomościami, że firmy często ociagają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u sprawdzonych dostawców. Rzetelne firmy nie splamią się oszustwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto umowy z nimi zawierane są zazwyczaj klarowne i nie zawierają żadnych klauzul. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to wciąż warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *