W jaki sposób można bezpiecznie używać agregat prądotwórczy?

Niewątpliwie agregaty prądotwórcze są wykorzystywane na okrągło przez cały rok jako stałe narzędzie pracy albo rezerwowe źródło zasilania. Co składa się na efektywność i żywotność agregatów prądotwórczych? Jest to między innymi jakości wykonania oraz prawidłowa eksploatacja i konserwacja. Należy także pamiętać że od stanu technicznego agregatu prądotwórczego zależy funkcjonowanie zasilanych odbiorników. Przez co serwis agregatów prądotwórczych musi być często odwiedzany.

Jak można bezpiecznie użytkować agregat prądotwórczy?

Kluczowe zasady prawidłowej obsługi agregatów są takie same dla wszystkich modeli – stacjonarnych i przenośnych. Wskazówki które mają związek ze specyfiką agregatu są w instrukcjach obsługi. Wyjątkiem są automatyczne agregaty – tu ich podłączenie do instalacji budynku musi być zgodne z przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego oraz podłączenia do sieci energetycznej, czy też wykonane przez elektryka z konkretnymi uprawnieniami.

Pamiętajcie, że niedokładne podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może skutkować zwrotnymi przepięciami z siecią, którego skutki są niebezpieczne nawet dla zdrowia i życia. Pierwszą i główną zasadą dobrego użytkowania agregatu jest zapoznanie się z instrukcją obsługi danego urządzenia. Są w niej zawarte informacje na przykład na temat eksploatacji i konserwacji.

Przed uruchomieniem agregatu należy upewnić się, czy urządzenie stoi na płaskiej i równej powierzchni. Dodatkowo przed każdym uruchomieniem agregatu warto sprawdzić jaki agregat ma poziom oleju. Jeśli jest on niski, należy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. W instrukcji obsługi znajdziemy informacje o oleju zalecanym do danego typu silnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *